„Ustawa oszukuje Polaków”

W poniedziałek (15.12.09) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowej propozycji ustawy o GMO, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy modyfikowanej żywności. – Proponowane przepisy wprowadzają Polaków w błąd! – grzmią aktywiści kampanii na rzecz Polski wolnej od GMO. Dlaczego?

W piątek w Wadowickim Centrum Kultury z inicjatywy członków Międzynarodowej Koalicji Polskiej Wsi (ICPPC) ze Stryszowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ogólnopolską akcję na rzecz Polski wolnej od GMO, – żywności modyfikowanej genetycznie.

Zdaniem ICPPC ustawa również oszukuje Polaków wmawiając im, że jest możliwe współistnienie (sąsiadowanie) upraw GMO z uprawami tradycyjnymi. Ponadto ignoruje stanowiska Sejmików Wojewódzkich, które swego czasu wyraziły swój sprzeciw wydając stosowne rezolucje.
Podczas spotkania Paweł Kobielus – rolnik z Wieprza koordynujący działania ICPPC w naszym regionie, tłumaczył dlaczego nowa propozycja ustawy o GMO musi zostać odrzucona. – Nowa ustawa chce nam wmówić, że będzie możliwa koegzystencja upraw GMO i ekologicznych, ale w praktyce jest to nierealne, nawet jeśli będą strefy buforowe z kilkukilometrową strefą ochronną – mówi rolnik z Wieprza.

Podsumowano również akcję społeczną „Zadaj pytanie posłom i senatorom”. Od 6 listopada do chwili obecnej setki Polaków wysłało listy z zapytaniami do posłów i senatorów. – Obywatele chcą wiedzieć jaką wiedzę mają na temat zagrożeń GMO i jakie stanowiska zajmują posłowie i senatorowie w sprawie kluczowej dla przyszłości polskiego rolnictwa, wsi, naturalnej różnorodności oraz zdrowia Polaków. Chcemy przypomnieć posłom i senatorom, że zostali wybrani demokratycznie i powinni reprezentować swoich wyborców – mówi Jadwiga Łopata, laureatka nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel) oraz Złotego Krzyża Zasługi.

Jak przyznają członkowie ICPPC, odzew wśród posłów i senatorów był marny. – Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi od posła Polaka i Kowala. Na razie nawet nie wiemy czy otrzymamy jakąś odpowiedź – dodaje Paweł Kobielus.
Już w siedmiu krajach Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz uprawy roślinności GMO. Jak wykazały badania prowadzone na szczurach i myszach, spożywanie roślinności genetycznie modyfikowanej powoduje zwyrodnienie organów i prowadzi nawet do bezpłodności. Dlatego – jak mówią członkowie ICPPC – jest o co walczyć…

 

Źródło: zdjęcia i artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.